Australia 50 cents


Attributes of Coins
| Melt Value | $25.87 10.624g Silver |
|---|---|
| Region | AUS |
| Denomination | 50 cents |
| Krause number | KM# 67 |
| Metal | Silver 0.800 |
| thickness | 1.9 mm |
| diameter | 31.5 mm |
| weight | 13.28 g |
Obverse:

Crowns
Royal family
Description:
Elizabeth II (Queen of the United Kingdom)
Creators:
Arnold Machin
AUSTRALIA
ELIZABETH II
Reverse:

Crowns
Royal family
Description:
Elizabeth II (Queen of the United Kingdom)
Creators:
Arnold Machin
AUSTRALIA
ELIZABETH II
List of Coin Varieties
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:36


User from CA
Time: 2025-03-31 09:43:08


User from AR
Time: 2025-03-31 09:43:39


User from BR
Time: 2025-03-31 09:37:55


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:17













