USA 5 cents Liberty Nickel 1883-Proof
USA, Philadelphia


Rarity
Extremely Rare
Attributes of Coins
| Region | USA |
|---|---|
| Denomination | 5 cents |
| Krause number | KM# 112 |
| Mintage | 6,783 |
| Metal | Copper-Nickel |
| thickness | 1.95 mm |
| diameter | 21.21 mm |
| weight | 5 g |
Obverse:

Liberty
Star
Creators:
Charles Edward Barber
LIBERTY
Reverse:

Wreath
Creators:
Charles Edward Barber
E PLURIBUS UNUM
UNITED STATES OF AMERICA
V CENTS












