Ireland 2 euro Ten years of Economic and Monetary Union (EMU) and the birth of the euro 2009-Proof
Ireland, Dublin


Rarity
Extremely Rare
Attributes of Coins
| Region | IRL |
|---|---|
| Denomination | 2 euro |
| Krause number | KM# 62 |
| Mintage | 5,000 |
| Metal | Bi-Metallic: Nickel-Brass plated Nickel center, Copper-Nickel ring |
| thickness | 2.2 mm |
| diameter | 25.75 mm |
| weight | 8.5 g |
Obverse:

Anniversary
Star
Symbols
Creators:
Georges Stamatopoulos (ΓΣ)
AEA
ÉIRE
EMU 1999 - 2009
Reverse:

Geography
Creators:
Luc Luycx (LL)
2 EURO













