China - Republic 1 yuan 1914

Attributes of Coins
| Melt Value | $55.59 24.03g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 1 yuan |
| Krause number | Y# 329 |
| Metal | Silver 0.900 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 39 mm |
| weight | 26.7 g |
Obverse:

Head of state
中華民國
Reverse:

Wreath
壹圓

| Melt Value | $55.59 24.03g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 1 yuan |
| Krause number | Y# 329 |
| Metal | Silver 0.900 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 39 mm |
| weight | 26.7 g |

