China - Republic 1 dollar 1934

Attributes of Coins
| Melt Value | $62.46 27g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 1 dollar |
| Krause number | Y# 504 |
| Metal | Silver |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 39 mm |
| weight | 27 g |
Obverse:

Coat of arms
Reverse:

壹圓

| Melt Value | $62.46 27g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 1 dollar |
| Krause number | Y# 504 |
| Metal | Silver |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 39 mm |
| weight | 27 g |

