Japan 500 yen The Enthronement of the Emperor - Akihito 1990
Japan, Osaka

Rarity
Common
Attributes of Coins
| Region | JPN |
|---|---|
| Denomination | 500 yen |
| Krause number | Y# 102 |
| Mintage | 30,000,000 |
| Metal | Copper-Nickel |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 30 mm |
| weight | 13 g |
Obverse:

Event
Transport
五百円
日本国
Reverse:

Coat of arms
500円
平成2年
御即位記念


