Japan 1 sen - Yoshihito 1913
Japan, Osaka

Rarity
Common
Attributes of Coins
| Region | JPN |
|---|---|
| Denomination | 1 sen |
| Krause number | Y# 35 |
| Mintage | 15,000,000 |
| Metal | Bronze |
| thickness | 1.8 mm |
| diameter | 27.8 mm |
| weight | 7.13 g |
Obverse:

Coat of arms
1 SEN
大日本
Reverse:

Wreath
一錢


