Japan 1 yen - Mutsuhito 1874
Japan, Osaka

Rarity
Scarce
Attributes of Coins
| Melt Value | $225.25 1.503g Gold |
|---|---|
| Region | JPN |
| Denomination | 1 yen |
| Krause number | Y# 9a |
| Mintage | 116,341 |
| Metal | Gold 0.900 |
| diameter | 12 mm |
| weight | 1.67 g |
Obverse:

一圓
年七治明
大日本
Reverse:

Coat of arms


