USA ½ dollar 150th Anniversary-Battles of Lexington and Concord 1925
USA, Philadelphia

Rarity
Scarce
Attributes of Coins
| Melt Value | $27.39 11.25g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | ½ dollar |
| Krause number | KM# 156 |
| Mintage | 162,013 |
| Metal | Silver 0.900 |
| thickness | 2 mm |
| diameter | 30.6 mm |
| weight | 12.5 g |
Obverse:

War
Creators:
Chester Beach
CONCORD MINUTEMAN
HALF DOLLAR
IN GOD WE TRUST
PATRIOT
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Constructions
Sculpture
Creators:
Chester Beach
1775 - 1925
LEXINGTON-CONCORD SESQUICENTENNIAL
OLD BELFRY LEXINGTON












