USA 10 dollars Indian Head-Eagle 1909-S
USA, San Francisco

Rarity
Scarce
Attributes of Coins
| Melt Value | $2,255.19 15.048g Gold |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 10 dollars |
| Krause number | KM# 130 |
| Mintage | 292,350 |
| Metal | Gold 0.900 |
| thickness | 2.023 mm |
| diameter | 26.92 mm |
| weight | 16.72 g |
Obverse:

People
Star
Creators:
Augustus Saint-Gaudens
LIBERTY
Reverse:

Bird
Creators:
Augustus Saint-Gaudens
E PLURIBUS UNUM
IN GOD WE TRUST
TEN DOLLARS
UNITED STATES OF AMERICA
Introduction of Coins
Jeff Garrett: In Choice condition, most examples seen are well struck with satiny surfaces. In the last few decades a few small groups of Mint State examples have appeared on the market. Most seen are in the lower range. There are a few amazing examples known most of which were saved at the time of issue. These include the Eliasberg and Norweb examples.Read More


