USA 5 dollars Indian Head 1912
USA, Philadelphia


Rarity
Uncommon
Attributes of Coins
| Melt Value | $1,157.87 7.523g Gold |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 5 dollars |
| Krause number | KM# 129 |
| Mintage | 790,144 |
| Metal | Gold 0.900 |
| thickness | 1.42 mm |
| diameter | 21.6 mm |
| weight | 8.359 g |
Obverse:

People
Star
Creators:
Bela Lyon Pratt (BLP)
LIBERTY
Reverse:

Bird
Creators:
Bela Lyon Pratt (BLP)
E PLURIBUS UNUM
FIVE DOLLARS
IN GOD WE TRUST
UNITED STATES OF AMERICA
Introduction of Coins
Although this issue was well-made and had a mintage of 790,000 coins, it is still relatively difficult to find in gem. However, above that level, it becomes nearly impossible to locate.Read More













