5 Dollars America's Cup


Attributes of Coins
| Melt Value | $75.64 31.069g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 5 dollars |
| Krause number | KM# 2 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 3.1 mm |
| diameter | 38 mm |
| weight | 31.1 g |
Obverse:

Dishes
Reverse:

Ships
Symbols
S CUP
AMERICA
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 Dollars America Cup 1988 Proof | 1988 | 1000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:36


User from AR
Time: 2025-03-31 09:44:08


User from CA
Time: 2025-03-31 09:49:47


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:20


User from BR
Time: 2025-03-31 09:44:42













