10 Daler - 50 Francs - Christian IX


Attributes of Coins
| Melt Value | $2,234.30 14.517g Gold |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 10 daler |
| Krause number | KM# 73 |
| Metal | Gold 0.900 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 28 mm |
| weight | 16.13 g |
Obverse:

Royal family
Creators:
Vilhelm Burchard Poulsen (P)
CHRISTIAN IX
DANSK
VESTINDIEN
Reverse:

People
Creators:
Knud Gunnar Jensen (GI)
10 DALER
50 FRANCS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10 Daler 50 Francs Christian IX 1904 ♥ Unc | 1904 | ♥ | Denmark, Copenhagen | 2005 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:00


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:15


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:22


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:53













