Italy 100 lire PROVA


Attributes of Coins
| Melt Value | $4,467.21 29.025g Gold |
|---|---|
| Region | ITA |
| Denomination | 100 lire |
| Krause number | KM# Pr7 |
| Metal | Gold 0.900 |
| thickness | 2.3 mm |
| diameter | 35 mm |
| weight | 32.25 g |
Obverse:

Royal family
VITTORIO EMANUELE III
Reverse:

People
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Italy 100 lire PROVA 1907 Unc | 1907 | Italy, Rome | Unc | Value(USD) | ||
| Italy 100 lire PROVA 1910 Unc | 1910 | Italy, Rome | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:57


User from AR
Time: 2025-03-31 09:44:08


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:47


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:35


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:17













