Italy 500 lire Caravelle /PROVA/


Attributes of Coins
| Melt Value | $22.36 9.185g Silver |
|---|---|
| Region | ITA |
| Denomination | 500 lire |
| Krause number | KM# Pr83 |
| Metal | Silver 0.835 |
| thickness | 2 mm |
| diameter | 29.5 mm |
| weight | 11 g |
Obverse:

Ships
,
Reverse:

Coat of arms
People
Creators:
Guido Veroi, Pietro Giampaoli (GIAMPAOLI)
GIAMPAOLI
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Italy 500 lire Caravelle /PROVA/ 1957 R Unc | 1957 | R | Italy, Rome | 2200 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from AR
Time: 2025-03-31 09:43:39


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:30


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:01


User from US
Time: 2025-03-31 09:52:25


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:04













