Italy 10 euro Fountains of Italy - Trevi Fountain


Attributes of Coins
| Melt Value | $415.55 2.7g Gold |
|---|---|
| Region | ITA |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | UC# 268 |
| Metal | Gold 0.900 |
| thickness | 1.4 mm |
| diameter | 13.85 mm |
| weight | 3 g |
Obverse:

Constructions
Creators:
Maria Angela Cassol (CASSOL)
REPUBBLICA ITALIANA
Reverse:

Constructions
Creators:
Maria Angela Cassol
10 EURO
2022
FONTANA DI TREVI
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Italy 10 euro Fountains of Italy Trevi Fountain 2022 R Proof | 2022 | R | Italy, Rome | 1500 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:48:29


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:20


User from BR
Time: 2025-03-31 09:38:14


User from BR
Time: 2025-03-31 09:48:07













