Italy 5 euro 50th Anniversary - Landing of man on the Moon


Attributes of Coins
| Melt Value | $38.52 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | ITA |
| Denomination | 5 euro |
| Krause number | UC# 214 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 32 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Creators: Claudia Momoni (MOMONI)
REPUBBLICA ITALIANA
Reverse:

Anniversary
Space
Creators:
Claudia Momoni (MOMONI)
1969
2019
5 EURO
MOMONI
ONE SMALL STEP FOR A MAN - ONE GIANT LEAP FOR MANKIND
R
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Italy 5 euro 50th Anniversary Landing of man on the Moon 2019 R Proof | 2019 | R | Italy, Rome | 6000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:48:31


User from UA
Time: 2025-03-31 09:45:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:49


User from CA
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:23













