Italy 5 euro 150th Anniversary - Birth of Grazia Deledda


Attributes of Coins
| Melt Value | $42.96 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | ITA |
| Denomination | 5 euro |
| Krause number | UC# 250 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 32 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Great people
Creators:
Uliana Pernazza (U.PERNAZZA)
REPUBBLICA ITALIANA
Reverse:

Anniversary
1871
2021
5 EURO
GRAZIA DELEDDA
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Italy 5 euro 150th Anniversary Birth of Grazia Deledda 2021 R Unc | 2021 | R | Italy, Rome | 5000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:44:42


User from CA
Time: 2025-03-31 09:53:02


User from US
Time: 2025-03-31 09:38:18


User from US
Time: 2025-03-31 09:38:13


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:05













