Germany - GDR 20 mark 250th Anniversary - Birth of Brothers Grimm


Attributes of Coins
| Melt Value | $30.22 13.063g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 20 mark |
| Krause number | KM# 108 |
| Metal | Silver 0.625 |
| thickness | 2.7 mm |
| diameter | 33 mm |
| weight | 20.9 g |
Obverse:

Coat of arms
1986
20 MARK
A
DEUTSCHE DEMOKRATISCHE REPUBLIK
Reverse:

Character (arts)
Great people
1785
1786
JACOB & WILHELM GRIMM
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany GDR 20 mark 250th Anniversary Birth of Brothers Grimm 1986 A Unc | 1986 | A | Germany, Berlin | 37650 | Unc | Value(USD) |
| Germany GDR 20 mark 250th Anniversary Birth of Brothers Grimm 1986 A Proof | 1986 | A | Germany, Berlin | 3500 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:17


User from BR
Time: 2025-03-31 09:41:13


User from US
Time: 2025-03-31 09:36:52


User from US
Time: 2025-03-31 09:45:53













