Germany 20 euro 500th Anniversary of Reformation


Attributes of Coins
| Melt Value | $38.52 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 20 euro |
| Krause number | KM# 359 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.62 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Patrick Niesel
2017
20 EURO
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
SILBER 925
Reverse:

Anniversary
Creators:
Patrick Niesel
500 JAHRE REFORMATION
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 20 euro 500th Anniversary of Reformation 2017 A Unc | 2017 | A | Germany, Berlin | 1030000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 20 euro 500th Anniversary of Reformation 2017 A Proof | 2017 | A | Germany, Berlin | 145000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:53:02


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:36


User from CA
Time: 2025-03-31 09:48:29


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:49


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:04













