Germany - GDR 10 mark 250th Anniversary - Death of Johann Friedrich Böttger


Attributes of Coins
| Melt Value | $25.87 10.625g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 mark |
| Krause number | KM# 24 |
| Metal | Silver 0.625 |
| thickness | 2.7 mm |
| diameter | 31 mm |
| weight | 17 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Axel Bertram
10 MARK
1969
DEUTSCHE DEMOKRATISCHE REPUBLIK
Reverse:

Anniversary
1682
1719
JOHANN FRIEDRICH BÖTTGER
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany GDR 10 mark 250th Anniversary Death of Johann Friedrich Böttger 1969 A Unc | 1969 | A | Germany, Berlin | 66652 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:37:53


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:17


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:00


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:31


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:49













