Germany 10 euro Carolus Magnus


Attributes of Coins
| Melt Value | $22.00 8.492g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | UC# 200 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 1 mm |
| diameter | 30 mm |
| weight | 8.5 g |
Obverse:

Star
10 EURO
ALLEMAGNE
DEUTSCHLAND
EUROPA
GERMANY
Reverse:

Royal family
CAROLUS MAGNUS
KARL I. DER GROSSE
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 euro Carolus Magnus 1996 Proof | 1996 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:36:54


User from CA
Time: 2025-03-31 09:53:02


User from BR
Time: 2025-03-31 09:50:23


User from BR
Time: 2025-03-31 09:41:14


User from CA
Time: 2025-03-31 09:37:53












