Germany 10 euro 600th Anniversary - Council of Constance


Attributes of Coins
| Melt Value | $24.35 10g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | KM# 331a |
| Metal | Silver 0.625 |
| thickness | 2.1 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 16 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Katrin Pannicke
10 EURO
2014
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
SILBER 625
Reverse:

Anniversary
Religion
Creators:
Katrin Pannicke (KP)
600 JAHRE KONSTANZER KONZIL
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 euro 600th Anniversary Council of Constance 2014 F Unc | 2014 | F | Germany, Stuttgart | 1186000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 10 euro 600th Anniversary Council of Constance 2014 F Proof | 2014 | F | Germany, Stuttgart | 185000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:48:07


User from MX
Time: 2025-03-31 09:47:34


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:49


User from US
Time: 2025-03-31 09:43:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:24













