Germany 10 euro 100th Anniversary - International Aerospace Expo


Attributes of Coins
| Melt Value | $38.52 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | KM# 281 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.62 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Coat of arms
Creators:
Bodo Broschat
10 EURO
2009
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Anniversary
Aviation
Creators:
Bodo Broschat
100 JAHRE
INTERNATIONALE LUFTFAHRTAUSSTELLUNG
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 euro 100th Anniversary International Aerospace Expo 2009 D Unc | 2009 | D | Germany, Munich | 1650000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 10 euro 100th Anniversary International Aerospace Expo 2009 D Proof | 2009 | D | Germany, Munich | 200000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:04


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:17


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:49













