Germany 10 euro 100th Anniversary of Albert Einstein's Relativity Theory


Attributes of Coins
| Melt Value | $38.52 16.65g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 10 euro |
| Krause number | KM# 238 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.62 mm |
| diameter | 32.5 mm |
| weight | 18 g |
Obverse:

Coat of arms
Star
Creators:
Heinz Hoyer
10 EURO
2005
BUNDESREPUBLIK DEUTSCHLAND
Reverse:

Anniversary
Space
Creators:
Heinz Hoyer (HH)
100
ALBERT EINSTEIN
E=mc²
JAHRE RELATIVITÄT ATOME
QUANTEN
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Germany 10 euro 100th Anniversary of Albert Einstein Relativity Theory 2005 J Unc | 2005 | J | Germany, Hamburg | 1800000 | Unc | Value(USD) |
| Germany 10 euro 100th Anniversary of Albert Einstein Relativity Theory 2005 J Proof | 2005 | J | Germany, Hamburg | 300000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:40:30


User from AR
Time: 2025-03-31 09:42:26


User from BR
Time: 2025-03-31 09:48:29


User from GB
Time: 2025-03-31 09:40:59


User from BR
Time: 2025-03-31 09:37:55













