Germany 10th Anniversary of the Weimar Constitution


Attributes of Coins
| Melt Value | $28.92 12.5g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 5 reichsmark |
| Krause number | KM# 64 |
| Metal | Silver 0.500 |
| thickness | 3 mm |
| diameter | 36 mm |
| weight | 25 g |
Obverse:

Great people
Creators:
Paul Gustav Rudolf Bosselt
5 REICHSMARK
DEUTSCHES REICH
HINDENBERG
REICHS-PRÄSIDENT
Reverse:

Anniversary
Creators:
Paul Gustav Rudolf Bosselt
11. AUGUST
1919 - 1929
TREU DER VERFASSUNG
List of Coin Varieties
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:43:08


User from AR
Time: 2025-03-31 09:42:26


User from US
Time: 2025-03-31 09:52:25


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:23


User from BR
Time: 2025-03-31 09:51:02













