Germany 3 reichsmark 100th Anniversary - Death of Goethe


Attributes of Coins
| Melt Value | $19.43 7.5g Silver |
|---|---|
| Region | DEU |
| Denomination | 3 reichsmark |
| Krause number | KM# 76 |
| Metal | Silver 0.500 |
| thickness | 2.7 mm |
| diameter | 30 mm |
| weight | 15 g |
Obverse:

Anniversary
Coat of arms
1832
1932
DEUTSCHES REICH
DREI REICHSMARK
Reverse:

Great people
GOETHE
List of Coin Varieties
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:04


User from CA
Time: 2025-03-31 09:48:29


User from CA
Time: 2025-03-31 09:37:53


User from US
Time: 2025-03-31 09:50:17


User from CA
Time: 2025-03-31 09:53:02













