China 10 yuan Panda


Attributes of Coins
| Melt Value | $59.16 24.3g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 10 yuan |
| Krause number | KM# 114 |
| Metal | Silver 0.900 |
| thickness | 2.8 mm |
| diameter | 38.6 mm |
| weight | 27 g |
Obverse:

Constructions
1985
Reverse:

Animals
10元
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| China 10 yuan Panda 1985 Proof | 1985 | 10000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:44:09


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:31


User from BR
Time: 2025-03-31 09:48:29


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:50


User from US
Time: 2025-03-31 09:51:45













