China 10 yuan Panda


Attributes of Coins
| Melt Value | $69.34 29.97g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 10 yuan |
| Krause number | UC# 207 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 2.7 mm |
| diameter | 40 mm |
| weight | 30 g |
Obverse:

Temple
2016
中华人民共和国
Reverse:

Animals
10元
30g Ag.999
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| China 10 yuan Panda 2016 Unc | 2016 | China, Shenyang | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:40:30


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:35


User from US
Time: 2025-03-31 09:52:25


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:00


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:23













