China 10 yuan 30th Anniversary - Issuance of the Modern Coins of China from Precious Metals. Panda


Attributes of Coins
| Melt Value | $75.64 31.069g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 10 yuan |
| Krause number | KM# 1891 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 3.42 mm |
| diameter | 40 mm |
| weight | 31.1 g |
Obverse:

Temple
2009
中华人民共和国
Reverse:

Animals
10元
1oz Ag.999
30TH ANNIVERSARY OF THE ISSUANCE OF THE CHINEZE MODERN PRECIOUS METAL COMMEMORATIVE COINS
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| China 10 yuan 30th Anniversary Issuance of the Modern Coins of China from Precious Metals Panda 2009 Unc | 2009 | China, Shenyang | 300000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:53:04


User from BR
Time: 2025-03-31 09:41:14


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:31


User from US
Time: 2025-03-31 09:45:29


User from US
Time: 2025-03-31 09:36:54













