China - Republic 1 jiao


Attributes of Coins
| Melt Value | $4.37 1.89g Silver |
|---|---|
| Region | CHN |
| Denomination | 1 jiao |
| Krause number | Y# 334 |
| Metal | Silver 0.700 |
| thickness | 1.3 mm |
| diameter | 18.6 mm |
| weight | 2.7 g |
Obverse:

Coat of arms
Reverse:

Wreath
每十枚當一圓
壹角
中華民國十五年
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| China Republic 1 jiao 1926 Unc | 1926 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:22


User from US
Time: 2025-03-31 09:43:45


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:44


User from MX
Time: 2025-03-31 09:47:34


User from AR
Time: 2025-03-31 09:42:26













