Japan 1000 yen XVIII summer Olympic Games Tokyo 1964


Attributes of Coins
| Melt Value | $45.04 18.5g Silver |
|---|---|
| Region | JPN |
| Denomination | 1000 yen |
| Krause number | Y# 80 |
| Metal | Silver 0.925 |
| thickness | 2.5 mm |
| diameter | 35 mm |
| weight | 20 g |
Obverse:

Flowers
Nature
千円
日本国
Reverse:

Olympic Games
Symbols
1000 YEN
1964
TOKYO
昭和39年
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Japan yen XVIII summer Olympic Games Tokyo 1964 Unc | 1964 | Japan, Osaka | 15000000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from BR
Time: 2025-03-31 09:39:46


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:32


User from BR
Time: 2025-03-31 09:41:13


User from US
Time: 2025-03-31 09:44:49


User from BR
Time: 2025-03-31 09:43:17













