Japan 1000 yen Fishing Boat


Attributes of Coins
| Melt Value | $71.88 31.069g Silver |
|---|---|
| Region | JPN |
| Denomination | 1000 yen |
| Krause number | Y# 242 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 3.5 mm |
| diameter | 40 mm |
| weight | 31.1 g |
Obverse:

Ships
1000 円
日本国
Reverse:

Nature
Plant
平成27年
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Japan yen Fishing Boat 2015 Proof | 2015 | Japan, Osaka | 60000 | Proof | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:51:03


User from BR
Time: 2025-03-31 09:40:21


User from US
Time: 2025-03-31 09:38:20


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:01


User from US
Time: 2025-03-31 09:47:07













