Spain 1 peseta


Attributes of Coins
| Melt Value | $9.66 4.175g Silver |
|---|---|
| Region | ESP |
| Denomination | 1 peseta |
| Krause number | KM# 750 |
| Metal | Silver 0.835 |
| thickness | 1.8 mm |
| diameter | 23 mm |
| weight | 5 g |
Obverse:

Effigy of the Republic
1933
REPUBLICA ESPAÑOLA
Reverse:

Coat of arms
Crowns
PLUS ULTRA
UNA PESETA
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Spain 1 peseta 1933 ✶ Unc | 1933 | ✶ | Spain, Madrid | 2000000 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:45:53


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:22


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:50


User from US
Time: 2025-03-31 09:36:52


User from US
Time: 2025-03-31 09:41:04













