USA Basketball Hall of Fame


Attributes of Coins
| Melt Value | $1,127.46 7.523g Gold |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 5 dollars |
| Krause number | UC# 291 |
| Metal | Gold 0.900 |
| thickness | 1.5 mm |
| diameter | 21.6 mm |
| weight | 8.359 g |
Obverse:

Basketball
Creators:
Justin Kunz
2020
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
Reverse:

Basketball
Creators:
Donna Weaver
E PLURIBUS UNUM
FIVE DOLLARS
UNITED STATES OF AMERICA
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA Basketball Hall of Fame 2020 W Proof | 2020 | W | USA, West Point | Proof | Value(USD) | |
| USA Basketball Hall of Fame 2020 P Unc | 2020 | P | USA, Philadelphia | 21328 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:42:17


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:23


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:01


User from US
Time: 2025-03-31 09:46:32


User from GB
Time: 2025-03-31 09:40:59













