USA Botanic Garden Dollar


Attributes of Coins
| Melt Value | $58.57 24.057g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 1 dollar |
| Krause number | KM# 278 |
| Metal | Silver 0.900 |
| thickness | 2.7 mm |
| diameter | 38.1 mm |
| weight | 26.73 g |
Obverse:

Constructions
Creators:
Edgar Z. Steever
1997
IN GOD WE TRUST
LIBERTY
ONE DOLLAR
UNITED STATES OF AMERICA
Reverse:

Anniversary
Plant
Creators:
Edgar Z. Steever
1820 - 1995
E PLURIBUS UNUM
UNITED STATES BOTANIC GARDEN
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA Botanic Garden Dollar 1997 P Unc | 1997 | P | USA, Philadelphia | 57272 | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from US
Time: 2025-03-31 09:52:25


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:20


User from US
Time: 2025-03-31 09:37:31


User from CA
Time: 2025-03-31 09:44:09


User from US
Time: 2025-03-31 09:49:47













