USA Women’s Suffrage Centennial Silver Dollar


Attributes of Coins
| Melt Value | $65.01 26.703g Silver |
|---|---|
| Region | USA |
| Denomination | 1 dollar |
| Krause number | UC# 298 |
| Metal | Silver 0.999 |
| thickness | 2.7 mm |
| diameter | 38.1 mm |
| weight | 26.73 g |
Obverse:

People
Creators:
Phebe Hemphill
$1
E PLURIBUS UNUM
LIBERTY
Reverse:

Anniversary
Creators:
Phebe Hemphill
IN GOD WE TRUST
UNITED STATES OF AMERICA
VOTES FOR WOMEN
List of Coin Varieties
| Name | Year | Mark | Mint | Mintage | Craftsmanship | Value(USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USA Women’s Suffrage Centennial Silver Dollar 2020 P Unc | 2020 | P | USA, Philadelphia | Unc | Value(USD) |
Recognition Records


User from CA
Time: 2025-03-31 09:53:02


User from US
Time: 2025-03-31 09:40:01


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:05


User from US
Time: 2025-03-31 09:39:19


User from GB
Time: 2025-03-31 09:40:59













